Reklamný banner Top Board Reklamný banner Top Board
Užite si dovolenku bez tráviacich ťažkostí   ***   Diéta tehotných žien vedie k detskej obezite   ***   Mladí rodičia často zanedbávajú zdravý životný štýl   ***   Každá šiesta žena trpí poruchou plodnosti!   ***   HIV a žltačka sa šíria rýchlejšie ...   ***  
Dnes má meniny: Matej
späť
Aj drobné polypy je vhodné odstrániť

Aj drobné polypy je vhodné odstrániť

V niektorých prípadoch o nich ani nemusíme vedieť, v iných môžu byť aj napriek svojej ´maličkosti´ príčinou veľkých problémov.

Polypy. V ľudskom tele sa dokážu vytvoriť všade. V nose, na žlčníku, v hrubom čreve, ale aj na pohlavných orgánoch.

Označenie polyp pochádza z gréckeho slova polypus a znamená stopkatý výrastok sliznice. A pretože sliznica vystiela aj telo a krčok maternice nájdeme ich aj tam.   
    

Potvrdenie odborníka o ich prítomnosti však nemusí zákonite vyvolávať paniku, pretože ide zväčša o nezhubné útvary, v odbornej terminológii nazývané ako nepravé nádory, ktorých rast nepokračuje. Nie však vždy. Aj preto sa preventívnou gynekologickou prehliadkou môžeme vyhnúť neskorším možným zdravotným komplikáciám.

Polypy sa môžu v tele ženy vyvíjať bezpríznakovo alebo spôsobujú určité zdravotné ťažkosti. V prípade maternice polypy lokalizujeme na krčku maternice alebo v dutine maternice.
     

Polypy krčka maternice nemusia spôsobovať žiadne ťažkosti, v niektorých prípadoch sa zasa môžu prejavovať občasným výtokom alebo slabým krvácaním. Polyp vidí lekár pri ultrazvukovom vyšetrení ako niekoľkomilimetrový, ružový výrastok, ktorý málokedy presahuje veľkosť jedného centimetra. Polypy krčka maternice sa odstraňujú chirurgicky pri tzv. kyretáži. Aj keď pri tomto type polypov dochádza k zhubenému bujneniu buniek len vo vzácnych prípadoch histologické vyšetrenie slúži aj v tomto prípade k jeho vylúčeniu.
     

Polypy tela maternice sa označujú aj ako endometriálne polypy, pretože vyrastajú z endometria, teda sliznice maternice. Ich vznik je spôsobený zmnožením buniek určitej časti maternice. Tieto polypy bývajú často príčinou nadmerného krvácania u žien po štyridsiatke, niekedy bývajú mnohopočetné a často sa opakujú. V prípade ich dlhodobého rastu sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku zhubného ochorenia.
    

Nepriamo sa polypy tela maternice sa dajú objaviť pri ultrazvukovom vyšetrení vaginálnou sondou. Priamou vyšetrovacou metódou je hysteroskopia, ktorá zároveň umožňuje  
aj ich odstránenie, čím predstavuje najúčinnejšiu metódu liečby. Dnes je táto metóda, ktorá predstavuje cielené odstránenie polypov a zaručuje najnižšie percento ich opakovania bežne používanou na väčšine gynekologických pracovísk. Aj v tomto prípade odstraňovania polypov je však kvôli vylúčeniu zmien zhubného charakteru nevyhnutné histologické vyšetrenie odobratej vzorky.

Čo to je? 
Kyretáž je chirurgický zákrok spočívajúci v odstránení sliznice maternice, tzv. endometria chirurgickou lyžicou, tzv. kyretou.   
    

Hysteroskopia je endoskopická metóda, ktorá umožňuje vizualizovať kanál krčka maternice a dutinu maternice. Poskytuje možnosť diagnostiky niektorých ochorení a súčasne priestor na operačné riešenie zdravotného problému.

GYNEKOLOGICKÁ PORADŇA

 • Gynekologická poradňa
 • MUDr.
  Nadežda
  Maličkayová

  gynekológ - pôrodník
 • Gynekologická poradňa
 • MUDr.
  Miroslav
  Smolík

  gynekológ - pôrodník


RSS inzercia kontakt