Reklamný banner Top Board Reklamný banner Top Board
Užite si dovolenku bez tráviacich ťažkostí   ***   Diéta tehotných žien vedie k detskej obezite   ***   Mladí rodičia často zanedbávajú zdravý životný štýl   ***   Každá šiesta žena trpí poruchou plodnosti!   ***   HIV a žltačka sa šíria rýchlejšie ...   ***  
Dnes má meniny: Matej
späť
Už som žena – Prvé gynekologické vyšetrenie

Už som žena – Prvé gynekologické vyšetrenie

Strach a obavy z nepoznaného. Takéto bývajú pocity dievčat pred prvou návštevou gynekologickej ambulancie. Z hľadiska budúcej starostlivosti o svoje zdravie by však mal byť zážitok z nej podobný ako z návštevy iných lekárov, aby sa aj pravidelná návšteva gynekológa stala bežnou súčasťou zodpovedného prístupu o vlastné zdravie. Gynekologické vyšetrenie patrí z hľadiska zdravia ženy a prevencie k najhodnotnejším.

Vopred dohodnuté návšteva a vyšetrenie by mali prebiehať v pokojnej atmosfére a v príjemnom prostredí. Prvú návštevu u gynekológa zahajuje pohovor s mladou pacientkou a odobratie osobnej anamnézy, ktorá zahrňuje údaje o celkovom zdraví, o priebehu cyklu a údaje z rodinnej anamnézy. Veľa informácií lekárovi poskytne menštruačný kalendár.

Do ordinácie sa vstupuje z kabíny bez nohavičiek, preto je vhodné prísť na vyšetrenie v sukni, resp. v dlhšom svetri alebo mikine. Podľa skúseností lekárov majú väčšie obavy z gynekologického vyšetrenia dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Informácia o prvom pohlavnom styku je pre lekára dôležitá z dôvodu ďalšieho postupu vyšetrenia. Pred samotným vyšetrením sa treba vymočiť. Vyšetrenie prebieha na špeciálnom gynekologickom stole, ktorý umožňuje dôkladné vyšetrenie vonkajších a vnútorných genitálií.

Do kresla so strmeňmi pod nohy sa treba posadiť s mierne pokrčenými nohami a uvoľniť sa. Po prehliadke vonkajších pohlavných orgánov nasleduje vyšetrenie pomocou pošvových zrkadiel, ktorými lekár prehliadne pošvu a krčok maternice. Nakoniec z krčka maternice odoberie ster na onkocytologické vyšetrenie. Po týchto úkonoch gynekológ prejde na palpačné, teda hmatové vyšetrenie, pri ktorom zavedie do pošvy prst jednej ruky, druhú položí na podbruško a prehliadne maternicu a vaječníky. Na záver prehliadky vyšetruje pohmatom prsia. Ak ide o pannu, gynekológovia v prípade potreby robia vyšetrenie cez konečník, prípadne vyšetrenie prebieha pomocou jemných zrkadiel a pomocou vaginoskopu, ktoré sa zavádzajú cez otvor, resp. otvory v panenskej blane. Po prvej prehliadke by mala mladá žena u skúseného gynekológa získať informácie o základoch intímnej hygieny, o antikoncepcii, o pohlavných chorobách, gynekologických ochoreniach a ich prevencii, ale aj o tom ako často by mala navštevovať svojho gynekológa.

GYNEKOLOGICKÁ PORADŇA

 • Gynekologická poradňa
 • MUDr.
  Nadežda
  Maličkayová

  gynekológ - pôrodník
 • Gynekologická poradňa
 • MUDr.
  Miroslav
  Smolík

  gynekológ - pôrodník


RSS inzercia kontakt