Reklamný banner Top Board Reklamný banner Top Board
Užite si dovolenku bez tráviacich ťažkostí   ***   Diéta tehotných žien vedie k detskej obezite   ***   Mladí rodičia často zanedbávajú zdravý životný štýl   ***   Každá šiesta žena trpí poruchou plodnosti!   ***   HIV a žltačka sa šíria rýchlejšie ...   ***  
Dnes má meniny: Matej

Ženské telo - anatómia

Ženské pohlavné orgány môžeme rozdeliť na vonkajšie a vnútorné.

Medzi vonkajšie pohlavné orgány patria: Venušin pahorok, veľké a malé pysky ohanbia, klitoris, pošvový vchod s panenskou blanou a Bartholinské žľazy. Možno k nim zaradiť aj hrádzu a ústie močovej rúry.

K vnútorným pohlavným orgánom patria: pošva, krčok maternice, maternica, vajcovody a vaječníky. Sú uložené v malej panve. Nad maternicou sa nachádza močový mechúr, pod ňou konečník. Priestor medzi konečníkom a maternicou je najnižšie uložené miesto v malej panve a nazýva sa Douglasov priestor.

Venušin pahorok (mons pubis) je vrchná trojuholníkovitá časť vonkajších rodidiel, ktorú tvorí koža s tukovým tkanivom a pubické ochlpenie.

Veľké pysky ohanbia (labia majora pudendi) sú priamym pokračovaním Venušinho pahorku smerom k pošvovému vchodu. Tvorí ich párová kožná riasa, ktorá je pigmentovaná, s pubickým ochlpeními a bohatým podkožným tukovým tkanivom. Smerom nadol od pošvového vchodu vytvára tzv.hrádzu, kožu nachádzajúcu sa medzi vchodom do pošvy a konečníkom.

Malé pysky ohanbia (labia minora pudendi) sú kožno-slizničné párové riasy uložené pod veľkými pyskami. Smerom hore sa rozdeľujú a tvoria „striešku“ klitorisu. Smerom nadol väčšinou splývajú s veľkými pyskami.

Klitoris (dráždec) je orgán podobný mužskému penisu. Je tvorený „špongiovitými“telieskami, ktoré sa pri pohlavnom styku prekrvia a zduria. Klitoris obsahuje mnoho nervových zakončení, čo má tiež úlohu pri pohlavnom vzrušení. Asi 2 cm pod klitorisom sa nachádza ústie močovej rúry.

Pošvový vchod alebo predsieň (vestibulum vaginae) je priestor ohraničený malými pyskami a klitorisom. V jeho centre je vlastný vstup do pošvy , u panien sčasti uzavretý panenskou blanou.

Panenská blana (hymen) je slizničný prstenec okolo pošvového vchodu. Jeho tvar a hrúbka sú rozličné. Môže obsahovať len jeden otvor, ale aj niekoľko menších. Pri pohlavnom styku sa blana trhá na mnohých miestach, čo spôsobuje slabé krvácanie. Hrubá panenská blana niekedy spôsobuje problémy pri prvom pohlavnom styku, takže sú ženy nútené podstúpiť drobný operačný zákrok.

Bartholinská žľaza je párová žľaza nachádzajúca sa po bokoch pošvového vchodu. Jej veľkosť je asi 2x1 cm. Slúži na zvlhčovanie pošvy.

Vnútorné ženské pohlavné orgány

Pošva (vagina) je dutý orgán tvaru trubice, ktorý spája vonkajšie pohlavné orgány s vnútornými. Je vystlaná sliznicou. Začína pošvovým vchodom s pošvovou blanou a smerom nahor sa končí krčkom maternice, okolo ktorého vytvára pošvové klenby. Je dlhá približne 7-10cm, pri pohlavnom styku sa predlžuje. Sliznica pošvy vytvára, najmä na prednej stene, riasy nazývané rugae vaginales. V pošve je kyslé pH, čo zabraňuje premnoženiu baktérií a ich prieniku vyššie do maternice.

Krčok maternice (cervix uteri)má tvar valca. Časť krčku, ktorá sa nachádza v pošve má predný a zadný pysk, medzi nimi je tvz.vonkajšia bránka. Táto spája kanálom dutinu maternice s pošvou. Smerom nahor prechádza krčok do maternice. Vonkajšia bránka je pokrytá hlienom, čo zabraňuje prieniku baktérií.

Maternica (uterus) je dutý svalový orgán uložený v centre malej panvy. U dospelej ženy má tvar sploštenej hrušky. Veľkosť maternice je asi 8x5x3,5 cm. Dutina maternice je vystlaná sliznicou-endometriom, ktorá sa pri menštruačnom krvácaní sčasti odlučuje a následne obnovuje. Na maternici rozoznávame dve časti: telo a krčok maternice, ktoré sú spojené úžinou. Vo vrchnej časti maternice, v jej rohoch,sa nachádzajú ústia vajcovodov. Maternica je v malej panve fixovaná závesným aparátom-niekoľkými pármi väzov.

Vajcovody (tubae uterinae) sú trubicovitého tvaru, dĺžky 10-12 cm a hrúbky cca 1cm. Spájajú maternicu s dutinou brušnou, kde sa lievikovite končia a vytvárajú tzv. fimbriae. Tieto pri ovulácii zachytávajú uvoľnené vajíčko z vaječníka. Vajcovody sú vystlané riasinkovým epitelom, kmitajúcim smerom k maternici, čím napomáhajú presunu vajíčka do maternice.

Maternica, vajcovody, vaječníky

Vaječníky (ovaria) sú párový orgán, ktorý je zdrojom ženských pohlavných buniek-vajíčok (oocytov) a súčasne tvoriaci ženské pohlavné hormóny. Majú tvar slivky, veľkosti približne 3x2x1 cm. Nachádzajú sa po bokoch maternice v širokom väze, jednou časťou smerujú k vajcovodom. Sú belavej farby a ich povrch je v dôsledku dozrievania folikulov s vajíčkami hrboľatý.

Vonkajšie ženské pohlavné orgány

GYNEKOLOGICKÁ PORADŇA

 • Gynekologická poradňa
 • MUDr.
  Nadežda
  Maličkayová

  gynekológ - pôrodník
 • Gynekologická poradňa
 • MUDr.
  Miroslav
  Smolík

  gynekológ - pôrodník


RSS inzercia kontakt