Základné gynekologické vyšetrenia

  • Anamnéza – Je to rozhovor s pacientom, ktorý je v procese stanovenia správnej diagnózy veľmi dôležitý a takmer nenahraditeľný. V mnohých prípadoch vedie priamo k diagnóze (až 50%) alebo výrazne znižuje škálu možných ochorení.
  • Vyšetrenie prsníkov – Vykonáva sa inšpekciou (vonkajšia kontrola) a palpáciou (palpačná kontrola). Počas vyšetrenia lekár sleduje symetriu prsníka, tvar, zmeny na koži, bradavke a výtok z bradavky. Počas palpácie palpujte krúživými pohybmi celý prsník, a hľadá zatvrdliny.
  • Koloskopia – Povrch krčka maternice sa kontroluje špeciálne upraveným expanzným zariadením – koloskopom,. pacientka leží na gynekologickom lôžku a po správnom umiestnení krčka maternice pomocou zrkadiel sa prezerá jeho povrch
  • prehliadka vonkajších rodidiel – Na začiatku alebo na konci gynekologického vyšetrenia. Lekár si všimne tvar vonkajších genitálií, typ ochlpenia, vzhľad pokožky a výšku hrádze. Po otvorení malých pyskov sa hodnotí vzhľad a veľkosť podnebia pri uretrálnom otvore. Pre ženy, ktoré ešte nemali pohlavný styk, je opísaná aj panenská blana.
  • Cytológia – (Cytológia nádoru) je základná vyšetrovacia metóda, ktorú je možné použiť na včasné zistenie prednádorových a nádorových zmien v krčku maternice alebo vulve a vagíne.Vykoná sa pomocou kefky, vatovej štetôčky, alebo umelohmotnej špachtle, kedy sa zotrú bunky z povrchu krčka maternice a kanála.
  • Palpačné vyšetrenie – sa vykonáva vložením dvoch prstov na jednej ruke do pošvy, pričom sa prstami na druhej ruke dotknete dolnej časti brucha. Skúma polohu, tvar a veľkosť vnútorných reprodukčných orgánov (maternica, vajíčkovody a vaječníky) a ich patologické zmeny.
  • Vyšetrenie ultrazvukom (UZV, USG) –  Môže sa vykonávať cez brušnú stenu (transabdominálne) alebo cez vagínu (transvaginálne) a vo zvláštnych prípadoch cez konečník (transrektálny). Zobrazuje vnútorné pohlavné orgány a orgány malej panvy – umiestnenie, tvar, veľkosť a ich patologické zmeny (nádor, cysta, myómy, ascites atď.). Môže tiež určiť počiatočné štádiá tehotenstva.
  • Vyšetrenie pomocou pošvových zrkadiel – Používajte kovové zrkadlá alebo jednorazové plastové zrkadlá. Po ich zavedení do pošvy sa prezrie krčok maternice (tvar, veľkosť, tvar, farba vonkajšej časti, jazvy a praskliny po pôrode alebo po predchádzajúcom chirurgickom zákroku, štruktúra krčka maternice …) a pošvové steny.