Choroby prsníka – aké druhy existujú?

Mastopatia

Mastopatia je ochorenie prsníka, kedy sa tvoria cysty a uzlíky v prsnej žľaze. Vyskytuje sa v období sexuálnej zrelosti a trvá až po menopauzu ( klimaktéria – odkazik). Mastopatia sa vyskytuje u žien v 35 až 50. roku života ( toto ochorenie postihne 50-90 % všetkých žien )

Benígne ( nezhubné ) nádory

  • cysty – objavujú sa najmä u žien v mladšom veku. Jedná sa o dutiny, ktoré sú naplnené tekutinou a po určitej dobe sa zmenšia, absorbujú a úplne zmiznú. Ide o častý nález pri fibrocystickej mastopatii – ochorenie kedy v prsníku prevláda väzivové tkanivo. Prejavuje sa v podobe bolesti alebo napätia v oblasti prsníkov – v tomto prípade sa dajú vyprázdniť tzv. punkciou. Punkcia – ide o zákrok kedy sa tenkou ihlou odstráni tekutina z cysty. Tento výkon môže urobiť jedine odborník ( viac o cystách tu )
  • andenóm prsníka – veľmi zriedkavé ochorenie ktoré sa vyskytuje najmä u žien v mladšom veku. Ide o ohraničený nádor guľovitého typu
  • lipóm prsníka – nádor tvoriaci sa z tukového tkaniva, ktorý sa vo väčšine prípadov objavuje ako mix nádorov. Má ostré ohraničenie
  • Fyloidný nádor – objavuje sa prevažne u žien v staršom veku, nadobúda väčšie rozmery ( okolo 10 cm ). Môže prerásť až do zhubného nádoru
  • Intraduktálny papilóm – vyskytuje sa zvyčajne u žien medzi 40 – 50. rokom života. Vo väčšine prípadov je spojený s krvavým výtokom z bradavky. Má bradavicovitý vzhľad s rozmerom 1 – 3 cm.
  • Fibroadenóm – ide o najbežnejší nezhubný nádor. Objavuje sa väčšinou u žien v mladšom veku najčastejšie vo veku od 20 – 35. Zriedkavo sa vyskytuje u detí. Veľkosť nádoru je cca 2 až 4 cm , povrch je tuhý, hladký a nádor je ohraničený voči okolitému tkanivu. Je pohyblivý.

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka ( karcióm prsníka ) je patrí k najčastejším dôvodom úmrtia žien na zhubné ochorenia . Ochorenie sa čoraz vo väčšej miere objavuje u žien v mladšom veku. Zvyšuje sa agresivita ochorenia.

Príčina vzniku rakoviny prsníka je stále neznáma. Existuje niekoľko vedecky potvrdených faktorov, ktoré sú ovplyvniteľné a ktoré nie sú ovplyvniteľné.