Endometrióza

Endometrióza – ochorenie pri ktorom sa sliznica maternice ( endometrium ) nachádza mimo dutiny maternice. Ložiská endometriózy sú ovplyvnené v rámci menštruácie hormonálnym zmenám, a zároveň ako endometrium v maternici tiež prejde zmenami vrátane menštruačného cyklu. Krvácanie môže viesť k vzniku menších cýst ktoré sú vyplnené krvou a v okolí ako obrana okolitého tkaniva vznikajú zrasty, čo vo finálnom dôsledku spôsobuje bolesti.

U koho sa vykytuje endometrióza ?

Endometrióza je chronické, ale benígne ( nezhubné ochorenie ). Výskyt tohto ochorenia je celkom vysoký, najmä u žien ktoré ešte stále majú menštruačný cyklus ( sú v reprodukčnom veku ) . Endometrióza postihuje zhruba 10 – 20 % žien.

Delenie endometriózy podľa miesta výskytu:

 1. Endomtrióza vonkajších genitálií – ložiská sa môžu nachádzať na stenách močového mechúra, čriev a v okolí pooperačných jaziev.
 2. Genitálna endometrióza – ložiská sa nachádzajú vo vnútri alebo mimo maternice ( vajíčkovody, vaječníky atď. )

Zvyčajne sa endometrióza vyskytuje na peritoneu ( membrána ktorá prekrýva malú panvu ), vaječníkoch, vajíčkovodoch, povrchu maternice, väzoch maternice, medzi konečníkom a pošvou ( rekovaginálna bránica ), v menšej miere sa vyskytuje na stenách močového mechúra alebo čreva.

Ako vyzerajú ložiská endometriózy ?

Vyzerajú ako tmavomodré, hnedé až čierne fľaky rôznych veľkostí, na vaječníkoch zvyčajne vytvárajú tzv. čokoáladové cysty – dutiny vyplnené čiernou krvou. V závislosti od veľkosti ložiska a hustoty sa stanoví štádium ochorenia.

Príčina vzniku endometriózy nie je známa. Existuje niekoľko teórií – napr. počas menštruácie u žien sa môže dostať niekoľko kúskov sliznice maternice do brušnej dutiny cez vajíčkovody kde sa uchytia, napr. na čreve.

Aké sú príznaky spojené s endometriózou ?

 • poruchy menštruačného cyklu
 • bolesti pri pohlavnom sytku ( dyspareunia)
 • bolesti v oblasti malej panvy ( pelvic pain )
 • bolesť pri menštruačnom cykle ( dysmenorea)
 • poruchy plodnosti ( infertilita, sterilita )

Ako sa diagnostikuje endometrióza ?

 • diagnostika ultrazvukom ( čokoládová cysta na vaječníku )
 • dôkladná anamnéza ( poruchy plodnosti, bolesti )
 • laboratórne vyšetrenia ( stanovenie nádorového markera CA 125, C – reaktívneho proteínu, sedimentácie červených krviniek )
 • diagnostická laparoskopia ( zobrazenie ložísk endometriózy s odberom vzorky ktoré sa pošlú na histologické vyšetrenie
 • gynekologické vyšetrenie ( zhrubnutie niektorých časti genitálií )

Ako prebieha liečba endometriózy ?

 • operačná liečba – kedy sa odstránia hlavné ložiská endometriózy laserom alebo koaguláciou ( laparotomaticky alebo laparoskopicky ), odstránenie cýst

Liečba enometriózy závisí okrem štádia ochorenia ( miesto ložísk, veľkosť ), ale závisí od životosprávy a životného štýlu jednotlivých pacientiek. Berú sa do úvahy kritéria ako závažnosť, vek alebo túžba po dieťati.