Poruchy menštruačného cyklu

Menštruáciu riadi veľa faktorov, ako napríklad mozgová kôra, hypotalamus, vonkajšie a vnútorné prostredie atď. Porušenie jedného z nich vedie tiež k poruche menštruačného cyklu. Poruchy menštruačného cyklu vedie k častým návštevám gynekológa.

Aké sú poruchy menštruačného cyklu?

  • Dysmenorea – ide o poruchu, ktorá sa vyznačuje bolesťami v podbrušku , ktoré sa vyskytujú tesne pred začatím menštruácie ( 2 – 3 dni ) a po začatí krvácania ustúpia. Bolesť sa vyskytuje v podbrušku, môže preniknúť do spodnej oblasti chrbta, nôh a často je sprevádzaná zvracaním, bolesťami hlavy ( niekedy až migrénou ) a hnačkami
  • Oligomenorea – občasný menzes. Cyklus trvá viac ako 35 dní a intenzita krvácania je minimálna. Príčina tejto poruchy sú endokrinné poruchy a chýbanie ovulácie.
  • Amenorea – absencia menštruačného krvácania. Delí sa na primárnu – u ženy sa nezačne menštruačný cyklus ani po dosiahnutí 15. roka života a sekundárnu – žena prestane menštruovať na dlhú dobu po skončení normálneho cyklu ( s výnimkou tehotenstva ). Príčiny primárnej amenorei sú hlavne dedičné a hormonálne a u sekundárnej hormonálne príčiny sprevádzané ďalšími príznakmi ako zníženie hmotnosti, zrasty v maternici ai.
  • Menorágia – dlhodobé a silné krvácanie. U žien s menorágiou je typické krvácanie vyšše 7-8 dní kedy žena spotrebuje viac ako 6 vložiek/tampónov denne. Príčinou poruchy môžu byť submukózne fibrioidy, polypy endometria ale aj zhubné nádory
  • Polymenorea – cyklus je skrátený na 23 dní a menej. Hlavnou príčinou poruchy sú problémy s ovuláciou
  • Menometrorágia – menštruácia sa u ženy vyskytuje v nepravidelne. Trvanie krvácanie je rôzne. Príčiny poruchy sú podobné ako pri metrorágii.
  • Metrorágia – krvácanie medzi dvoma menštruačnými cyklami. Príčinou tohto krvácania môžu byť zhubné nádory maternice, polypy. Menej závažnou príčinou je ľahké krvácanie počas ovulácie, pred alebo po samotnej menštruácii.
  • Hypomenorea – mierne krvácanie často iba spotting ( špinenie ). Krvácanie trvá najviac 2 dni. Môže sa vyskytnúť pri prvej menštruácií alebo tesne pred menopauzou. Ovplyvňuje to aj dlhé užívanie hormonálnej antikoncepcie. Ďalšie, oveľa závažnejšie príčiny sú zrasty maternice, vrodené vývojové chyby maternice.