Endoskopické metódy používané pri gynekologických vyšetreniach

  • Hysteroskopia – Jedná sa o metódu endoskopie, ktorá umožňuje vizualizovať maternicovú dutinu. Delí sa na diagnostiku a prevádzku. Účelom diagnostickej hysteroskopie je odhaliť príčinu nepravidelného krvácania z maternice, čo je najčastejší dôvod tohto typu vyšetrenia. Druhou najbežnejšou indikáciou je neplodnosť. Tento postup sa vo väčšine prípadov vykonáva v krátkodobej celkovej anestézii. Takzvaný hysteroskop je optické zariadenie s kamerou, ktoré sa zavádza do dutiny maternice cez pošvu a krčok maternice. Na dôkladné vyšetrenie dutiny maternice musia byť steny maternice ďaleko od seba. To sa dosiahne zavedením kvapaliny alebo plynu cez hysteroskop do maternice. Následne je skontrolovaná maternicová dutina a boli zistené všetky patologické útvary, ako sú polypy maternice, myómy, bránica, nepravidelnosti sliznice atď. Tie je možné odstrániť chirurgickým hysteroskopom, kedy sa cez hysteroskop zavádzajú chirurgické nástroje do dutiny maternice. Patologickú jednotku odstránili alebo zničili a poslali na histologické vyšetrenie.
  • Rektoskopia – Podobne ako pri cystoskopii je zvlášť užitočný pri nádorových zákrokoch. Jedná sa o endoskopickú metódu, ktorá využíva na zobrazenie konečníka optické zariadenie zavedené do konečníka – a rectalscope. Procedúra sa vykonáva pomocou gélu v lokálnej anestézii v konečníku. Určte možné prerastanie nádorového procesu cez stenu konečníka. Pred operáciou musí byť vykonaná príprava čreva = klystír, to znamená vyčistiť črevá mydlovým roztokom zavedeným cez konečník. Proktoskopiu vykonáva chirurg.
  • Cystoskopia – Je to metóda, ktorá vám umožňuje nahliadnuť do vnútra močového mechúra. Po lokálnej anestézii vonkajšej močovej trubice gélom sa do močového mechúra zavedie takzvaný cystoskop. V gynekológii sa cystoskopia používa hlavne na rakovinu, keď sa zisťuje, či nádor prerástol cez stenu močového mechúra. Vykonáva ju urológ.
  • Vaginoskopia – Jeho uplatnenie je najmä v detskej gynekológii. Ak je panenská blana neporušená, môžu sa na vyšetrenie vagíny a krčka maternice použiť gynekologické zrkadlá. Kolposkopia sa zavádza do vagíny otvorom panenskej blany. Jeho veľkosť závisí od veľkosti otvoru a veku dievčaťa. Po zavedení sa skontroluje krčok maternice a pošvové steny. Môže sa tiež použiť na cytologické a kultivačné vyšetrenia alebo na odber tkanivového (bioptického) materiálu z podozrivých miest.
  • Laparoskopia – Brušná dutina je zobrazená optickým zariadením zavedeným cez brušnú stenu. Delíme to na diagnostiku a chirurgiu. Používa sa hlavne na zistenie príčiny neplodnosti, podozrenia na mimomaternicové tehotenstvo, menších nádorov a cýst a vyšetrení panvovej bolesti. Vykonáva sa v celkovej anestézii. Kamera sa vkladá do brušnej dutiny malým rezom v oblasti brušného gombíka asi 1,5 až 2,0 cm Lekár môže sledovať stav brušnej dutiny na obrazovke. Skúmajú sa orgány malej panvy a vajíčkovodov a vaječníky, črevá, pečeň. Ak sa zistí pozitivita (existujú cysty, zrasty, mimomaternicové tehotenstvo …), je možné patologický útvar odstrániť asistovanou punkciou do podbruška (veľkosť asi 1,0 cm). Ďalej hovoríme o laparoskopickej chirurgii.