Gynekologické operácie s vaginálnym prístupom – pri akých chorobách sa využíva?

Obsah článku

Najbežnejšou príčinou chirurgického zákroku na vulve sú ochorenia spojene s Bartholísnkou žľazou – cysta, abces a rakovina vulvy – ide o veľmi zriedkavý typ karciómu.

Operácie na vulve

Extirpácia/Incízia Bartholínskej žľazy

Extripácia Bartholísnskej žľazy – pri častom abscese Bartholínskej žľazy treba vykonať súplné odstránenie abscesu spolu s Bartholinskou žľazou

Incízia Bartholínskej žľazy – ide o zákrok, kedy dôjde k narezaniu zápalovej steny abscesu alebo cysty, následne sa odsaje obsah zápalového abcesu a dutina sa vyplní drenážou.

Vulvectomia

Vulvectomia – ide o odobratie vulvy, ktoré sa vo väčšine prípadov vykonáva z dôvodu zhubného nádoru. Stupeň chirurgického zákroku tiež závisí od hĺbky prerastania nádoru. Veľké pysky, malé pysky, podnebie a časť miestnych lymfatických uzlín sú odstránené.

Operácia pošvy

Vaginálna chirurgia je zvyčajne spojená s operáciou maternice alebo operáciou vulvy. Najbežnejšie operácie sú: odstránenie pošvových cýst, laserové ošetrenie konvy na vulve, okolo konečníka alebo v pošve a rozšírenie vaginálnej stenózy.

Plastiky pošvy

Ako súčasť vaginálnej hysterektómie sa zvyčajne riešia problémy s poklesom zadnej alebo prednej steny pošvy. Pri poklese prednej steny pošvy je najčastejším dôvodom únik moču a na druhej strane pokles zadnej steny pošvy je spájaný s problémom s vyprázdňovaním. Plastika pošvy spočíva v tom, že sa vyreže určitá časť sliznice pošvy a konce sa zošijú. Stena pošvy sa tak opäť stáva pevnejšou a pružnejšou.

Cervikálna chirurgia

Cervikálna chirurgia ( operácie krčka maternice ) je jednou z najbežnejších výkonov v gynekológií. Niektoré sú iba diagnostické – pomáhajú určiť konečnú diagnózu pacientky a niektoré sú už konečnou liečbou. Medzi najbežnejšie zákroky cervikálnej chirurgie patria:

Kyretáž

Kyrnetáž – alebo aj výškrab, je najbežnejšou liečebnou a diagnostickou metódou krčka maternice a dutiny maternice. Diagnostická kyrnetáž spočíva v tom, že sa odoberie časť sliznice maternice sa histologické vyšetrenia, ktoré určí príčinu. Jedná sa o frakcionovanú kyrnetáž – odobratie vzorky z dutiny maternice a krčka maternice. Liečebná kyrnetáž sa vykonáva pri stálom krvácaní z maternice pacientky ( napr. pri potrate ). Kyretáž patrí medzi jednoduchšie operácie avšak je spojená s mnohými rizikami. Ak je kyretáž nekomplikovaná, zákrok netrvá viac ako 1 deň.

Konizácia

Pri koncizácií dochádza k odstráneniu určitej časti tkaniva z krčka maternice .  Príčina je buď diagnostická – rana na sliznici krčka maternice (biopsia), alebo je terapeutická, napríklad ak výsledok cytológie nádoru nie je dobrý.

Serkláž

Cervikálny steh – vykonáva sa u tehotných žien, ktorým hrozí potrat v dôsledku skrátenia a rozšírenia krčka maternice. Stlačením stehov sa krčok spevní a čiastočne sformuje. Steh sa odstránil približne v 36 týždni tehotenstva.

Operácie na maternici

Hysteroskopia

Je to endoskopická metóda na zobrazovanie dutiny maternice. Do maternice sa cez kanál krčka maternice zavádza tzv. Hysteroskop – optické zariadenie s kamerou, ktoré umožňuje zavedenie malých chirurgických nástrojov. Dutina je expandovaná plynom alebo kvapalinou, čo umožňuje komplexné optické vyhodnotenie. Zvyčajne sa používa na diagnostiku a liečbu. Indikáciou diagnostickej hysteroskopie je opakované krvácanie, zrasty maternice, polypy, fibroidy a výskyt cudzích teliesok. Hysteroskopická chirurgia sa používa na odstránenie abnormálnych nálezov zistených v dutine maternice, ako sú polypy, zamotané fibroidy, deštrukcia adhézie, výstelka endometria, cudzie telieska, odstránenie vrodených priečok v dutine maternice.

Vaginálna hysterektómia

Vaginálna hysterektómia – odstráňovanie maternice cez pošvu

Indikácie:

  • poranenia maternice
  • zmeny na krčku maternice
  • prepadávanie maternice ktoré je spojené s poklesom stien pošvy
  • zmeny na slizniciach maternice
  • krvácanie z maternice, ktoré sa nezmierni hormonálnou liečbou

Dĺžka hospitalizácie cca 5 dní

Interupcia (umelé prerušenie tehotenstva)

Interupcia – odstránenie plodových vajíčok z dutiny maternice. Interupcia by sa mala vykonať do 12. týždňa tehotenstva, pri iných zdravotných komplikáciach potrat trvá do 24. týždňa tehotenstva. Interupcia vyžaduje vyplnenie potvrdenia „Žiadosť o prerušenie tehotenstva“. Zákrok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestézii. Po rozšírení krčka maternice sa plodové vajíčka odsaje tzv. vákuumexhausciou alebo vákuumaspiráciou, prípadne sa dutina čistí pomocou kyrety a potratových klieští. Hospitalizácia jednoduchých prípadov trvala 24 hodín.

Komplikácie spojené s výkonom interupcie

  • infekcia maternice
  • zranenie maternice
  • krvácanie
  • problémy s anestézou
  • zvyšky po potrate