Mastopatia

Čo je to mastopatia ?

Mastopatia je ochorenie prsníka, kedy sa tvoria cysty a uzlíky v prsnej žľaze. Vyskytuje sa v období sexuálnej zrelosti a trvá až po menopauzu ( klimaktéria-). Mastopatia sa vyskytuje u žien v 35 až 50. roku života ( toto ochorenie postihne 50-90 % všetkých žien ).

Čo ovplyvňuje zmeny v prsníkoch ?

Zmeny prsníkov sú spôsobené hormonálnymi nerovnováhami ženských pohlavných hormónov. Medzi najčastejšie príznaky patrí opuch prsníkov, opuch a stvrdnutie uzlín. Zmeny nastávajú v druhej polovici menštruačného cyklu a sú sprevádzané bolesťou prsníkov ( mastodyniou ). Hrčka je na dotyk mäkká a ľahko sa s ňou hýbe. Bolesť vychádza z hornej časti prsníka. 20 % žien sa stretáva s mliečnym výtokom ktorý sa vylučuje z bradavky. U žien ktoré trpia mastopatiou v niektorých prípadoch vznikajú cysty v prsníkoch. Niekedy sú cysty veľmi bolestivé, pretrvávajú dlhšie a narastajú do väčších rozmerov.

Kedy sa vyskytnú príznaky mastopatie ?

Príznaky sa vyskytujú tesne pred menštruáciou a zmiznú po začatí menštruácie. Diagnostikuje sa na základe ultrasonografie, mamografie alebo palpačného nálezu.

Liečba mastopatie

Liečba mastopatie by sa mala riešiť s odborníkom – gynekológom. Ak sa pravidelné vyšetrenia u gynekológa zanedbajú zvyšuje sa tým riziko vzniku rakoviny prsníka. Odborníci odporúčajú pravidelné samovyšetrenie prsníkov a pravidelné prehliadky.