Reklamný banner Top Board Reklamný banner Top Board
Užite si dovolenku bez tráviacich ťažkostí   ***   Diéta tehotných žien vedie k detskej obezite   ***   Mladí rodičia často zanedbávajú zdravý životný štýl   ***   Každá šiesta žena trpí poruchou plodnosti!   ***   HIV a žltačka sa šíria rýchlejšie ...   ***  
Dnes má meniny: Matej

Menštruácia

Menštruačný cyklus

Menštruácia je periodické krvácanie z dutiny maternice, ktoré je spôsobené odlučovaním časti jej sliznice. Dĺžka cyklu , t.j. doba od začiatku jedného krvácania do začiatku krvácania ďalšieho, je najčastejšie 28 dní. Dĺžka cyklu však nie je u všetkých žien rovnaká a kolíše v rozmedzí 24-35 dní. Menštruácia trvá obvykle 3-5 dní, ale u niektorých žien aj 1-8 dní. Priemerná strata krvi je 50-100 ml (približne 4 prekrvácané vložky denne).

Fázy menštruačného cyklu

Poruchy menštruačného cyklu

Menštruácia je riadená mnohými činiteľmi ako je mozgová kôra, hypotalamus, vonkajšie a vnútorné prostredie a iné. Narušením jedného z nich dochádza taktiež k poruchám menštruačného cyklu. Poruchy menštruácie sú jedným z najčastejších dôvodov návštevy žien v gynekologickej ambulancii. Medzi najčastejšie poruchy cyklu patria... :: čítať viac o poruchách menštruačného cyklu ::

Hormóny

Ženské pohlavné hormóny sú estrogény a gestagény, ktoré sú produkované najmä vo vaječníkoch. V ženskom organizme sa tvoria aj androgény, ale v podstatne menšom množstve. Niektoré hormóny, ktoré takisto vplývajú na zmeny ženského organizmu, sú tvorené v hypofýze-podmozgovej žľaze.

K ďalším hormónom, ktoré pôsobia v ženskom organizme, zaraďujeme hormóny hypofýzy, žľazy nachádzajúcej sa v mozgu. Patria k nim:

Ovulácia

Ovulácia je proces, pri ktorom dochádza k pravidelnému uvoľňovaniu dozretého vajíčka schopného oplodnenia. Je riadená a regulovaná hormónmi podmozgovej žľazy-hypofýzy. Táto stimuluje vaječníky k tomu, aby v nich každý mesiac dozrelo vajíčko. K ovulácii dochádza približne v strede menštruačného cyklu ( 13.-15. deň). Vajíčko sa nachádza v drobnom „mechúriku“, tzv.folikule. Vaječník obsahuje týchto folikulov už po narodení približne 1,5-2 milióny. Asi však len 400 z nich úplne dozreje a uvoľní zrelé vajíčko. Ostatné zanikajú. Počas samotného menštruačného cyklu pod vplyvom hormónov LH a FSH dozrieva a rastie jeden z folikulov (Graafov folikul). Pri ovulácii sa z neho uvoľní vajíčko a putuje ďalej vajcovodom až do maternice, kde sa v prípade oplodnenia uhniezdi. Folikul sa mení na žlté teliesko, ktoré produkuje hormón progesterón. Ak nedôjde k oplodneniu, žlté teliesko zaniká a nastane menštruácia. V jeho mieste na vaječníku zostane drobná jazvička. V prípade, že došlo k oplodneniu vajíčka, teliesko naďalej produkuje hormón progesterón až do 3.mesiaca gravidity, kedy jeho funkciu preberá placenta.

Hygiena.

Počas menštruácie je potrebné dodržovať zvýšenú osobnú intímnu hygienu. Samozrejmosťou by malo byť časté sprchovanie (kúpanie vo vani sa neodporúča) s použitím mydiel alebo gélov na intímnu hygienu prípadne len čistou vodou a časté menenie vložiek či tampónov. Pohlavný styk je možný, ale neodporúča sa, pretože počas menštruácie je zvýšené riziko prieniku patogénnych mikroorganizmov do vnútorných rodidiel ženy (maternica, vajíčkovody).

Ako zistiť Vaše polodné a neplodné dni? Vyskušajte Cyclotest cytotest

GYNEKOLOGICKÁ PORADŇA

 • Gynekologická poradňa
 • MUDr.
  Nadežda
  Maličkayová

  gynekológ - pôrodník
 • Gynekologická poradňa
 • MUDr.
  Miroslav
  Smolík

  gynekológ - pôrodník


 • Trápi vás PMS?
 • Trápi vás PMS?

  Predmenštruačný syndróm viac či menej potrápi väčšinu žien. Kolísanie hladiny ho...
 • Bolestivé dni
 • Bolestivé dni

  Bolesti v podbrušku, kŕče, nevoľnosť, bolesti hlavy až migréna, hnačky, nervozit...
RSS inzercia kontakt