Anatómia ženského tela

Ženské pohlavné orgány rozdeľujeme na vnútorné a vonkajšie

Vonkajšie ženské pohlavné orgány

  • Klitoris – orgán podobný mužskému penisu. Skladá sa z „hubovitých“ teliesok ktoré sa pri pohlavnom styku prekrvia a opuchnú. Klitoris je miesto, kde sa nachádza veľké množstvo nervových zakončení čo zohráva veľkú úlohu pri pohlavnom styku. Zhruba 2 cm pod klitorisom sa nachádza otvor močovej trubice.
  • Veľké pysky ohambia ( labia majora pudendi ) – je priamym pokračovaním Venušinho pahorku po vstup do pošvy. Pozostávajú z párových pigmentovaných kožných rias s ochlpením a bohatým podkožným mastným tkanivom. Od vstupu vagíny dole vytvára takzvanú priehradu s kožou medzi vstupom vagíny a konečníkom.
  • Malé pysky ohanbia ( labia minora pudendi ) – sliznično-kožné párové riasy umiestnené pod veľkými pyskami. Smerom nahor sa oddeľujú a tvoria „strechu“ podnebia. Smerom nadol sa zvyčajne spájajú s veľkými pyskami.
  • Venušin pahorok ( mons pubis ) – Je to horná trojuholníková časť vonkajších genitálií a pozostáva z kože s tukovým tkanivom a ochlpením.
  • Bartholínske žľazy – ide o párovú žľazu ktorá sa nachádza na bokoch pošvového vchodu. Rozmery sú cca 2×1 cm. Slúži na zvlhčenie pošvy.
  • Panenská blana – Je to slizničný krúžok okolo vstupu do vagíny. Jeho tvar a hrúbka sú rôzne. Môže obsahovať iba jeden otvor alebo niekoľko menších otvorov. Počas pohlavného styku sa membrány na mnohých miestach pretrhnú a spôsobia mierne krvácanie. Nadmerná panenská blana môže niekedy spôsobiť problémy pri prvom pohlavnom styku, takže ženy sú nútené podstúpiť menší chirurgický zákrok.
  • Pošvový vchod ( vestibulum vaginae ) – oblasť obklopená malými pyskami a podnebím. V jeho strede je vlastný vaginálny vchod a panenská panenská blana je čiastočne uzavretá.
  • Konečník
  • Močový otvor

Vnútorne ženské pohlavné orgány

  • Pošva ( vagina ) – Je to dutý tubulárny orgán, ktorý spája vonkajšie pohlavné orgány s vnútornými. Je vystlaná sliznicou. Začína sa to od vstupu do pošvy vaginálnou membránou a končí sa na krčku maternice a okolo pošvy sa tvorí pošvový oblúk. Je dlhá asi 7-10 cm a predĺži sa počas pohlavného styku. Sliznice pošvy, najmä na prednej stene, tvoria riasy, ktoré sa nazývajú riasy vagíny. Prítomnosť kyslého pH v pošve zabraňuje množeniu baktérií a preniká vyššie do maternice.
  • Krčok maternice ( cervix uteri ) – Má valcovitý tvar. Časť krčka, ktorá je umiestnená vo vagíne má zadný a predný pysk, medzi nimi je tzv. bránka. Toto spája maternicovú dutinu s pošvou. Cervix ( krčok ) ide hore do maternice. Vonkajšia bránka je pokrytá hlienom a to zabraňuje preniknutiu baktérie.
  • Maternica ( uterus ) – Je to dutý svalový orgán v strede malej panvy. U dospelých žien má tvar plochej hrušky. Veľkosť maternice je asi 8x5x3,5 cm. Dutina maternice je lemovaná sliznicou – endometriom, ktoré sa počas menštruačného krvácania čiastočne oddeľuje a potom regeneruje. Maternica sa skladá z dvoch častí : krčok maternice a telo maternice, ktoré sú prepojené. V hornej časti maternice, v krajoch sa nachádzajú ústia vajcovodov. Maternica je v malej panve pevne uchytená závesným aparátom.
  • Vajcovody ( tubae uterinae ) – Sú rúrkovité, dlhé 10 – 12 cm a hrubé asi 1 cm. Spájajú maternicu s brušnou dutinou, kde majú lievikovitý tvar a vytvárajú takzvanú pili. Zachytávajú vajíčka uvoľnené z vaječníkov počas ovulácie. Vajcovod je lemovaný epitelom riasenky, ktorý vibruje smerom k maternici, aby pomohla presunúť vajíčko do maternice.
  • Vaječníky ( ovaria ) – Je to párový orgán, zdroj ženských reprodukčných buniek (oocytov) a produkuje tiež ženské pohlavné hormóny. Majú tvar sliviek a sú veľké približne 3x2x1 cm. Sú umiestnené na boku maternice širokého väzu, čiastočne otočené k vajíčkovodu. Po dozretí folikulov zbelejú a majú nerovný povrch.